Uncategorized

Stary vs Młody – nierówne szanse

Skm_trojmiasto_en571719ra

Nie będę kreować się na wzór cnót, ale z reguły ustępuję miejsca osobom starszym, jeśli takowe stoją w pobliżu i potrzebują miejsca siedzącego bardziej niż ja. Wiadomo, nie jest to regułą, ponieważ jestem tylko człowiekiem i jak każdy posiadam zarówno lepsze, jak i gorsze dni, podczas których ciężko ustać na nogach. Wyjątkowo to nie ja jestem główną bohaterką wczorajszej sceny, chociaż do tej pory czuję chłodny ucisk żołądka przeplatany falami oburzenia.

Pociąg SKM, dla bardziej dociekliwych rozwinę skrót – Szybka Kolej Miejska (maksymalna prędkość 50km/h). Do Świąt Bożego Narodzenia 2014 zostały 3 tygodnie. Godzina 16:10, gdzieś pomiędzy Sopotem a Gdynią. Wagony pełne ludzi, jak to bywa w godzinach powrotu szarych obywateli do domów z uczelni, pracy, zakupów. W powietrzu wyraźnie już czuć świąteczną atmosferę. I nagle wszystko wydarzyło się jak w filmie akcji, w zwolnionym tempie, żeby każdy, nawet wolniej kojarzący widz nie przegapił niczego.

Stateczny mężczyzna, na oko jakieś 50 lat, wstał z siedzenia (dziwne, bo do kolejnego peronu został spory kawałek drogi) i jednym ruchem ramienia złapał za szmaty siedzącego naprzeciwko niego chłopaka, ucznia podstawówki najpewniej, wywlekając go na środek wagonu wycedził przez zęby:

Wstań, Ty starcze!!

Wszyscy zamarli na krótką chwilę, po czym jedna Pani odzyskała grunt pod nogami i wystosowała do Faceta odpowiednie pytanie, bez wulgaryzmów, dlaczego szarpie tego dzieciaka. Tamten nawet się nie zmieszał, tylko powiedział jeszcze kilka słów do Młodego (nadal trzymając go za kurtkę) po czym wygodnie umościł się na opuszczonym nie tak dawno miejscu. Chłopak roztrzęsiony stał jeszcze kilka chwil na środku wagonu, po czym stanął bliżej drzwi, skąd razem z Em obserwowałyśmy całą sytuację. Tkwiłyśmy tak przez kolejne 10 minut, przerażone, a może bardziej zniesmaczone, patrząc na siebie szeroko otwartymi oczyma. Nie trudno się domyśleć, że atmosfera rozluźniła się dopiero, gdy wyżej wspomniany Wzór Do Naśladowania w postaci dorosłego mężczyzny z problemami opuścił wagon.

Niech nikt nie stara się mi więcej wcisnąć kitu, że to z młodymi jest coś nie tak. Na tłumaczenia, że starsi mieli gorzej, ponieważ w cięższych czasach dorastali, pozostanę głucha. Niewykluczone, że Wzór Do Naśladowania został w ten sposób potraktowany gdy był dzieckiem i w taki sposób próbuje się uporać z traumą z dzieciństwa lub ulżyć sobie w przeżywaniu szarej codzienności.

W całym tym szoku mam tylko nadzieję, że Młody potraktował tamto zdarzenie jako antyprzykład i nigdy nie postąpi tak z żadnym człowiekiem. Podróże SKMkami, mimo, że stanowią kopalnię wiedzy o ludziach, zaczynają mnie przerażać.

Click to comment

Most Popular

Hej! vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 The Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top