KSIĄŻKA i FILM

John Wick – odgrzewamy historię o płatnym zabójcy

WICK

Obok kataklizmów, inwazji obcych i relacji damsko-męskich, produkcje, które skupiają się na życiu ludzi zarabiających na chleb codzienny dzięki sprzątaniu są częstymi bywalcami kinowych ekranów. Tak jak Ziemia stara i okrągła, chociaż przez kilkanaście wieków twierdzono, że jest płaska, tak producenci filmów akcji bardzo często sięgają po ten motyw.

Nie napiszę tutaj o mopach i środkach czystości, nie powiem też czego używać do wywabiania plam ze skórzanej sofy czy jasnego, miękkiego dywanu, ale mogę powiedzieć, jak takie plamy zrobić. Wszystko za sprawą płatnego zabójcy – Johna Wick’a.

Grany przez przez Keanu Reeves’a profesjonalista pod wpływem mocy sprawczej (która w wielu przypadkach przyjmuje postać kobiety) postanawia odejść z branży. Naszego bohatera jednak poznajemy w chwili, gdy ukochana żona jest już tylko wspomnieniem, a on sam leży w kałuży własnej krwi oglądając na smartfonie film z ich wspólnego spaceru po plaży. Na szczęście twórcy filmu nie pozostawiają nas bez odpowiedzi, zachowując jednocześnie pewne informacje w tajemnicy, tworząc w ten sposób intymną przestrzeń wokół związku Państwa Wick. Prawdziwe problemy zaczynają się z chwilą, gdy…

TMN_8943.NEF

John i Daisy

 

…ziemia na grobie żony nie zdążyła zaschnąć. Bohater zostaje napadnięty, okradziony i brutalnie pobity przez rosyjskich gangsterów. Słysząc ten język w amerykańskim filmie mój żołądek wywinął dwa backflipy, zrobił trzy podskoki i pięć pajacyków, co wprawiło mnie w
lekkie zdziwienie. Nie jestem uprzedzona do żadnej narodowości. Mimo to kto właśnie użytkowników tego języka widzę na jako rządzących przestępczym światkiem wielkiego amerykańskiego miasta. Przypadek? Śmiem wątpić. W każdym razie ginie psiak stanowiący ogromną wartość dla Wicka. Tam gdzie zginął zwierzak musi polać się krew. Koniec i kropka.

 

Mamy tutaj do czynienia z maszyną do zabijania, która oprócz broni palnej doceniła zarówno judo jak i kunszt noża kuchennego. I niech nikogo nie zwiedzie fakt, że Reeves w tym roku skończył 50 lat. Radzi sobie doskonale łamaniem karków i dziurawieniem czaszek, serc i przestrzeliwaniu kolan. Sceny walki odbywają się w pomieszczeniach, w których rządzi minimalizm i ciemne kolory. Ponadto większość sytuacji rozgrywa się w półmroku, co obok idealnie dobranego soundtracku potęguje atmosferę wrogości. Mimo tego, jak brzmi jego nazwisko (wick czytamy tak samo jak weak – słaby) John na oczach widzów kładzie na deski kilkudziesięciu chłopa. Wielki szacunek dla osoby, która poda mi liczbę ludzi wysłanych przez Wick’a na tamten świat.

 

DAFOE

Willem Dafoe

 

Ciekawą postacią jest Marcus, grany przez Willema Dafoe. W pierwszej chwili byłam pewna, że to jedyna pozytywna postać w tym całym podziemnym syfie. Chwilę później myślałam już tylko Kim Ty gościu, do jasnego groma, jesteś?! Kilkanaście minut później wszystko było jasne. I w tym momencie moje zainteresowanie Willemem wzrosło, ale to już inna historia.

 

Poszłam na ten film z pewną dozą niechęci, skrzętnie ukrywanej przed kumpelą, spodziewając się schabowego odgrzewanego po raz N-ty i nienadającego się nawet do wyrzucenia. Błądzić jest rzeczą ludzką. Mimo, że po seansie przeczytałam dwie recenzje, które uzmysłowiły mi powtarzalność motywu oraz brak realizmu oglądanych przeze mnie scen to w osobistym odczuciu mogę bez zająknięcia powiedzieć, że 1h i 41 min. nie były czasem straconym.

 

Click to comment

Most Popular

Hej! vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 The Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top