LUDZIE

Inny nie znaczy gorszy

DOWN

Z lekcji genetyki zapamiętałam trzy najczęstsze choroby spowodowane przez aberracje chromosomowe. Są to kolejno zespoły: Patau spowodowany trisomią chromosomu 13, Edwardsa (trisomia chromosomu 18) oraz Downa – trisomia chromosomu 21 i właśnie dwudziesty piereszy dzień marca został ustanowiony Światowym Dniem Osob dotkniętych zespołem Downa.

Pierwszy dzień wiosny niesie ze sobą pewną symbolikę. Po wątpliwej jakości zimie do życia budzą się zwierzęta, rośliny i ludzie. Otwieramy się na uczucia uśpione podczas tych kilku zimnych miesięcy.

Podczas wizyt w domu pomocy społecznej oraz w szkole dla osób niepełnosprawnych, a było to już kilka ładnych lat temu często zadawałam sobie pytanie czym tak na prawdę róznią się osoby z zespołem Downa od zdrowych ludzi. Otóż tym, że tak naprawdę nikt tak do końca nie jest zdrowy. Większość, o ile nie wszyscy stąpający po Ziemi ludzie uważają, że stan duszy i ciała bez choroby jest tożsame z posiadabiem dobrego zdrowia. Nie jest to do końca prawdą. Człowiek jest zdrowy gdy może w pełni funkcjonować w społeczeństwie i pełnić swoją rolę.

Czym zatem różnią się ludzie z zespołem Downa?

NICZYM

 

Żyją i czują. Podejmują studia gdy mają taką możliwość. Zakładają rodziny i dobrze funkcjonują w społeczeństwie. Mimo, że mogą wymagać dodatkowej opieki są zdrowi. Mają empatię większą niż niejeden w pełni ,,zdrowy” i zajęty swoimi sprawami człowiek. To właśnie otwartość i brak wyrachowania czynią z osób dotkniętych trisomią chromosomu 21 skarby, od których możemy nauczyć się jak nie być sztucznym i emocjonalnie zmodyfikowanym.

Sami Helle basista zespołu Pertti Kurikan Nimipäivät prostymi słowami podsumował to co w życiu najważniejsze.

– Bądźcie wierni swoim marzeniom. Nie pozwólcie, by ktokolwiek wam wmówił, że nie jesteście w stanie czegoś zrobić. Kluczem jest to, by mieć wokół wspierających ludzi. Mam szczęście – zawsze były przy mnie osoby, do których mogłem się zwrócić w trudnych chwilach. I wciąż nie mogę uwierzyć, ile wsparcia i pozytywnej energii dostaliśmy ostatnio od ludzi.

Tak jak nie ma dwóch stuprocentowo podobnych do siebie osób „zdrowych” tak też nie istnieją dwie identyczne osoby z zespołem Downa.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.thinkstockphotos.com, co widać po znaku wodnym. Jestem pod wrażeniem zamieszczonych tam zdjęć co spowodowało intensywnie rozmyślanie nad kupnem subskrypcji. Piękne.

Click to comment

Most Popular

Hej! vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 The Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top