STYL ŻYCIA

Diagnoza: borelioza

bezpowrotnie

Polacy mają bardzo mgliste, żeby nie powiedzieć, zerowe pojęcie o boreliozie. Patrząc wstecz wolałabym, żeby ktoś uświadomił mnie o powadze sytuacji zanim przytuliła się do mnie ta wstrętna choroba. Czasami myślimy, że jesteśmy niezniszczalni i wydaje się nam, że choroby, o których jest mowa w mediach nie mają w starciu z nami żadnych szans. Niestety prawda bardzo często jest brutalna i nie oszczędza nawet największych twardzieli i twardzielek.

Dwa długie lata zajęło mi psychicznie przerobienie tematu na tyle, żeby być w stanie pisać o tym bez rozczulania się nad swoim żywotem. Początkowo oczywiście padały pytania rodem z wysokobudżetowych produkcji polsatu stawiających na różnorodność postaci, wyśmienitą grę aktorską oraz nietuzinkowe dialogi. Po przewałkowaniu dlaczego to właśnie w moim ciele choroba urządziła sobie mieszkanie o podwyższonym standardzie i czy jest w tym jakiś wyższy cel (na przykład zrównanie z ziemią mojej psychiki i postawienie zapory miedzy mną, a szczęśliwym i spełnionym życiem) postanowiłam wstać z kolan. Po czterech latach od pierwszych objawów i niemalże dwóch niestandardowego leczenia ILADS po kolei zbiorę w jedną całość objawy, niuanse leczenia, podejście Funduszu Zdrowia do tematu boreliozy oraz genezę choroby.

 

SYNDROM SUPERMOCY PETER PARKERA 

Każdy słyszał o spider manie – mężczyźnie posiadającym nadludzką siłę, kondycję i zręczność, którą uzyskał przez ugryzienie laboratoryjnego pająka. Namieszam trochę w historii i w miejsce pająka umieszczę innego wdzięcznego skorupiaka – kleszcza. Te małe podstępne kreatury czają się w trawie lub na liściach drzew czekając na odpowiedni moment aby wybrać i ugryźć swojego żywiciela. W wakacje 2011 roku Mrówka została ugryziona przez kleszcza i jak można się spodziewać, otrzymała super moce, które niosły ze sobą krętki Borella burgdorferi. Nie nabyłam umiejętności strzelania pajęczyną ani wspinania się na budynki ale całkiem nieźle udawało mi się spać po 16 lub więcej godzin na dobę mimo, że kilka miesięcy przed wakacjami wystarczyły mi cztery godziny snu aby funkcjonować na obrotach ponadprzeciętnych. Zaczęły się pojawiać miażdżące bóle głowy przypominające odczucie zaciskania metalowej obręczy na czaszce oraz zaburzenia równowagi, które zawstydziłyby niejednego imprezowicza powracającego z obfitej zabawy do domu.

 

NIC NIE JEST W STANIE PRZYGOTOWAĆ NA CHOROBĘ

Już od czasów szkoły podstawowej byłam poddawana procesowi hartowania. Z powodu wdzięcznego nazwiska dzieciaki wymyślały dla mnie najróżniejsze przydomki. Znaczenie niektórych poznałam dopiero po intensywnym przemaglowaniu rodziców lub wyedukowanych w slangu podwórkowym koleżanek. Byłam więc mrówką tirówką, mrówką atomówką, zwyczajnie głupią mrówką oraz mrówką frajerką, a także mrówką pipidówką i mrówkojadem. Byłam także raczona najróżniejszymi żartami i rozwiązaniami siłowymi, ale żadne z brutalnych zagrywek moich kolegów nie przygotowały mojego ciała na przyjęcie boreliozy.

OD TEJ CHWILI BYŁO TYLKO GORZEJ

W miarę postępowania objawów, kiedy to robiłam się coraz słabsza a moje ciało na uparcie postanawiało odcinać dopływ prądu, problemy ze szkołą narastały. Z uczennicy dobrej stałam się mierną. Uwierzycie, że swoje pierwsze zagrożenie oceną niedostateczną miałam w klasie maturalnej? Po dwunastu latach nauki wisiał nade mną laczek, a wszystko dlatego, że zamiast sie uczyć próbowałam uzupełnić energię niezbędną do życia. Jak się potem okazało umiejetność uczenia się także została opanowana przez boreliozę. Zdałam przeciętnie maturę z podstawowych przedmiotów, nie mówiąc już, że osiągnęłam dno w kwestii przedmiotów dodatkowych, biologii i chemii, z których musiałam otrzymać dużą ilość punktów po to, żeby iść na upragnione lekarskie studia. Borelioza zwyciężyła i zdarzają się chwile kiedy bez litości bierze nade mną górę.

Na szczęście leczenie stopniowo przywraca mnie do życia o jakim od zawsze marzyłam i z drobnym poślizgiem zrealizuję cele, planami których oddycham każdego dnia.

 

Click to comment

Most Popular

Hej! vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 The Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top