REAL LADY STYLE

Dama – klasyczna, zjawiskowa, ponadczasowa

audrey

Przyjęłam, że jeśli tylko jakaś myśl powraca do mnie od czasu do czasu to mam obowiązek automatycznie umieścić ją  na liście rzeczy do zrobienia. Nie inaczej było w tym przypadku.  Temat powracał, a im bardziej zapierałam się, że nie znajduje się w sferze moich zainteresowań, tym wyraźniej powstawał w mojej głowie obraz tego, co powinnam wcielić w czyn. Niedorzecznym wydawało mi się opowiadanie o tym, jak to w czasach przed emancypacyjnych damy miały życie bardzo intensywnie kontrastujące z modelem postępowania wyzwolonej kobiety współczesnej. Postanowiłam ugryźć temat od całkowicie innej strony.

 

UWIKŁANI W DZIWACZNE PRZEKONANIA

Mimo niejasnych definicji o rozlewających się rozlegle granicach, tak jak większość przepytywanych przeze mnie znajomych i rodziny uważałam damę za żywą skamielinę. Za przestarzały mebel, którego wstydziłabym się ustawić w piwnicy w obawie, że przyjadą Krzyżacy myśląc, że ukradłam go z zamku w Malborku. Moje myślenie ewoluowało w chwili, gdy usłyszałam dwie tak bardzo różne od siebie definicje, że postawiłam sobie za punkt honoru zmierzenie się z prawdą na temat dam. W pierwszym narożniku mamy niewiastę całkowicie zależną od mężczyzn i kompletnie nieporadną życiowo z uwodzicielsko falującym biustem i długimi rzęsami. W drugim zaś stoi wyprostowana jakby właśnie połknęła kij, poważna i stateczna kobieta w garsonce i spodniach wyprasowanych w kant. Niestety w ostatecznej konfrontacji obie kończą rozgrywkę leżąc na deskach ringu. Nic dziwnego, że niewiele kobiet świadomie decyduje się na zostanie damą mając przed oczami przykłady, które nie nastrajają optymistycznie do podjęcia tego wyzwania.

 

krateczka

Angielską kratę warto znać.

KIM TAK NAPRAWDĘ JEST DAMA

Po przeanalizowaniu dwóch powyższych przykładów chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest to kobieta, na której obraz nie składa się tylko ubiór ale w głównej mierze zachowanie. Jednak elementów składowych jest o wiele więcej. W opisywaniu dam jak i podczas dzielenia się z Wami procesem, który nazwałam udamianiem  (nie mylić proszę tego z udomowieniem :-) )  zawsze będę poruszać się na trzech płaszczyznach.

 

WNĘTRZE

Jest zbiorem przekonań, wewnętrznej siły oraz hartu ducha okraszonej dużą dawką empatii oraz przyjacielskiej energii pozwalającej wysyłać ciepło i pozytywne emocje wszędzie tam, gdzie pójdzie. Na tym etapie każda kobieta może stać się damą mimo braku możliwości zadbania o pozostałe dwie osie. Trzeba jednak podjąć pewien trud w określeniu własnej tożsamości. Zweryfikowaniu musi również ulec system wartości. Prawdziwa kobieta zna swoje atuty, a także jest świadoma i w pełni akceptuje słabe strony,  jednocześnie stara się je niwelować poprzez rozwój, który sam w sobie jest sztuką bardzo trudną. Dama jednak nie boi się stawiać sobie odważnych celów, ponieważ pielęgnuje w sobie wewnętrzną siłę.

ZEWNĘTRZE

Czyli w uproszczeniu mowa tu o wyglądzie zewnętrznym. Gdy już rozliczyłyśmy się ze swoim wnętrzem możemy z czystym sumieniem podjąć się zmiany tego, co jest widoczne dla innych. W czasie wszechobecnego marketingu gdy na pierwszym miejscu bardzo często nie stoi jakość tylko opakowanie i sposób sprzedaży wygląd zewnętrzny jest kluczowy. Nie bez powodu prym wiedzie polskie porzekadło jak cię widzą tak cię piszą. Oczywiście można protestować, że wygląd wcale nie gra w tej arii pierwszych skrzypiec. W porządku, wierzyłam w to do niedawna. Niestety bardzo rzadko zdarza się przekonać do siebie ludzi samą tylko osobowością.

TŁO

Dama jest główną postacią na scenie swojego życia. Wszystko wokół – ludzie, praca, dom, kino czy galeria handlowa – jest tłem. Miejsca, w których na co dzień przychodzi nam żyć mają bezpośredni wpływ na naszą osobowość. W zależności od sytuacji nieświadomie wcielamy się w konkretne role społeczne tym samym kształtując swój charakter i tożsamość.

ałdrej

 

THE ELEGANT WOMAN STYLE

W zależności od tego jakie mamy predyspozycje musimy osiągnąć równowagę pomiędzy trzema płaszczyznami. Moim celem jest stworzenie obrazu nowoczesnej damy odzierając przestarzałe wzorce z ograniczeń, które nie mają racji bytu we współczesnym środowisku. Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem jest poskromienie niesfornej chłopczycy i dotarcie do damy, którą w głębi duszy jestem. Do tego będę potrzebowała dużo cierpliwości, która jest dla mnie cnotą niemalże egzotyczną i niespotykaną oraz konsekwencji w dążeniu do celu. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli będziecie towarzyszyć mi w tej podróży :-)

Na zdjęciach oprócz angielskiej kraty widzicie zjawiskową Audrey Hepburn.

Click to comment

Most Popular

Hej! vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 The Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top