LUDZIE

Co nas definiuje jako ludzi

źrósło www.hakuna.pl

Dużo mówi się o zamachach we Francji, Syrii oraz o niekończących się przypadkach ludobójstwa w Afryce. I dobrze, że się mówi. Podobne masakry dokonują się codziennie. Chociaż nie są nagłaśniane one i tak się dzieją. Podczas gdy oczy większości skierowane są właśnie na przekazywane przez media informacje moją uwagę zwróciło coś zupełnie innego.

Przeglądając coraz to nowe doniesienia o rozwoju wydarzeń we Francji natrafiłam na taki artykuł: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ukryl-zakladnikow-przed-terrorysta-malijski-muzulmanin-nowym,nId,1587141?utm_source=facebook&utm_medium=feed&utm_campaign=FacebookHN

Akcja rozgrywała się w koszernym sklepie. Koszerny, aha, to Żydzi. Muzułmański sprzedawca w sklepie dedykowanym wyznawcom Judaizmu – aha, w porządku. Nikt nie miał z tym problemu przed atakiem na wyżej wspomniany sklep to i ja go nie mam.

Wyznawca Islamu pracował stykając się codziennie z wyznawcami Judaizmu i o dziwo nikt nie miał nic przeciwko temu (przypuszczalnie). Młody muzułmanin uratował 15 osób nienależących do jego wiary (niewiernych). Fakt, że ofiarami ekstermistów padają nie tylko chrześcijanie ale także wyznawcy innych religii, mrozi krew w żyłach, ale popatrzcie w jaki sposób zostali opisani muzułmanie.

Obok terrorysty zamachowca występuje muzułmański bohater. I nie, nie jest bohaterem bo zabił 15 niewiernych. Jest nim, bo ich ocalił. Czy religia naprawdę jest tym, co nas definiuje w społeczeństwie? Katolik z założenia musi być dobry, żyd chciwy, etc. Włosy na rękach mi się jeżą gdy pomyślę jakie stereotypy można wysnuć o innych religiach, chociażby po zdarzeniach ubiegłego tygodnia. Inną sprawą jest, że to, co dany człowiek zrobi, jakiego haniebnego, czy też w drugą stronę idąc, bohaterskiego czynu dokona, tak też jest postrzegany przez społeczeństwo, budując tym samym obraz dobrego katolika czy dobrego… Kogokolwiek. Ateista, agnostyk, deista i tym podobne także liczą się w tym zestawieniu, mimo, że nie robią złej sławy swoim religiom, gdy żadnej nie wyznają.

Dlaczego więc głównym kryterium kategoryzacji ludzi stało się wyznanie? W którym miejscu coś spaczyło się na tyle, że nasze działania przestały być wyznaczać granicę między dobrem a złem?

Bądź dobry nie dlatego, bo jesteś chrześcijaninem i tak uczył Cię Jezus, albo jesteś innego wyznania i tak uczył Cię Twój bóg. Rób dobro dlatego, że w miejscu gdzie to dobro zostawisz tam też to dobro spotkasz gdy następnym razem będziesz w pobliżu.

Click to comment

Most Popular

Hej! vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 The Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top