STYL ŻYCIA

Co jest za granicą a nie ma tego w Polsce?

question-mark

Większość osób, którym zadałam to pytanie bez namysłu odpowiadali: Milky Way Magic Stars. Przyznam się bez bicia, że odpowiedziałabym podobnie, gdybym nie przekopała się przez witrynę sklepu z zagranicznymi słodyczami. Przydatnym okazało się zasięgnięcie opinii znajomych gustujących w dziwniejszych rzeczach, typu ,,takie pomarańczki w czekoladzie, którą odrywasz jak normalną pomarańczę ale ona jest w czekoladzie”. Po nitce do kłębka i tak oto, jeśli nadarzy mi się okazja wyjazdu do UK, pierwszym zakupionym produktem będzie Terry’s Chocolate Orange, i cukierki Mars Planets. Na mojej liście Must Have znajduje się także KitKat o smaku arbuzowym i Snickers Almond.

czoko

,,takie pomarańczki w czekoladzie, którą odrywasz jak normalną pomarańczę ale ona jest w czekoladzie” :)

 

starsy

Magic Stars – smak mojego dzieciństwa można złapać w Polsce w sklepach z zagraniczną żywnością. Trzeba tylko dobrze poszukać!

 

Ponadto za granicą mamy dużo miejsc z ciepłymi oceanami i gorącymi plażami, wodospady, miejsc pracy od Niemiec aż po Australię i lepszą przyszłość. Same superlatywy, prawda? Ok a teraz zapytam co jest w Polsce, czego nie ma za granicą?

Prosto z mostu możemy rzucić, że wysokość podatku VAT ustanowione przez szanownego Ex Pana Premiera. Nic bardziej mylnego. Krajem przodującym w wysokości podatku VAT są Węgry. Obywatele tego kraju płacą VAT wysokości 27%. Drugie miejsce zajmują Szwecja, Chorwacja i Dania, gdzie podatek VAT  wynosi 25%. Polska plasuje się na czwartej pozycji razem z Grecją, Portugalią i Irlandią. Zawsze mogło być gorzej.

To może bezrobocie? Wyjeżdżamy za granicę, ponieważ nie ma dla nas pracy w Ojczyźnie. O ile pracę w fast foodach sieciowych można uznać za minimalnie satysfakcjonującą dla osoby z wykształceniem średnim (to nie piwo, nie musi być pełne) to osoba posiadająca tytuł licencjata lub wyższy będzie cierpieć męki pracując w ten sposób. Lub zwyczajnie będzie cierpieć głód do czasu wyjazdu za granicę. Również w kategorii bezrobocie Polska nie jest najlepsza. Rozbieżność w rankingach jest o tyle duża, że w rankingu Wprost z roku cholera wie jakiego najwyższe bezrobocie jest w Niemczech, a wg portalu www.forsal.pl zaszczytne pierwsze miejsce zajmuje Hiszpania (24,5%). Bądź co bądź Polska nadal nie jest w tragicznej sytuacji, ponieważ wg danych na maj 2012 % bezrobocia wynosi 9,9.

Popularnym określeniem we Francji jest soûl comme un Polonais (pijany jak Polak) – nie będę podawała przykładów. Wystarczy już, że śmiertelna dawka alkoholu nie dotyczy Polaków i Rosjan :) Po zawirowaniach egzaminacyjnej sesji zimowej szukałam czegoś w stylu WKURZONY JAK POLAK i w tym przypadku moja przeglądarka mnie nie zawiodła. Na początku nieśmiało zasugerowała tylko, że najbardziej zestresowani są mieszkańcy Nowego Jorku. Zignorowałam, ponieważ byłam wkurzona do granic wytrzymałości. Miałam ochotę nawet coś zniszczyć gdy okazało się, że zdałam egzamin z anatomii na 4,5 (tak, chwalę się), ale muszę podejść do poprawki z biochemii. Teraz, gdy przypomniałam sobie o całej sytuacji , zdenerwowałam się jeszcze bardziej. Eh. Ciężkie życie blogera-studenta…

Cykl_krebsa.svg

Cykl Krebsa w całej swej okazałości. Źródło: wikipedia.pl

 

Ranking bezrobocia z roku 2012
http://forsal.pl/artykuly/629699,ranking_panstw_z_najwyzszym_i_najnizszym_bezrobociem_w_ue_maj_2012.html

Wskaźnik bezrobocia w państwach UE – jeszcze świeży, stan na 1.01.2015
http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf

Obrazek wyrózniający – Question Mark – pożyczony z www.stanford.edu

 

 

6 Comments
 • Milena

  Przestanę cię czytać chyba, moje „lubię to” wisi pod znakiem zapytania – tak mi o tej biochemii przypominać! Ale z drugiej strony te pomarańcze w czekoladzie… :)

  • Mrówka O.

   Zostaniesz u mnie, bo pomarańcze 😀 Swoją drogą ciekawi mnie jak smakują…

   • Pati

    Pomarańcze są cudowne :)
    smakują jak czekolada z pomarańczą, cudo po prostu ^^

    • Mrówka O.

     Oj Pati kusisz ^^

 • Paula

  Magic Starsy są w przygumedowym Carrefourze 😀

  • Mrówka O.

   Stara jestem i ślepa! Dziękuję za informację :-)

Most Popular

Hej! vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 The Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top