LUDZIE

Bezduszne zwierzęta

SAM_0009

Nie jestem osobą roztrzepaną. W każdym razie mam nadzieję, że nie na tyle, aby przez moją nieuwagę spowodować tragedię. Dzisiejszego ranka zdarzyło się coś, za co sama wtrąciłabym się do więzienia. Jestem szczęśliwą posiadaczką dziesięcioletniej kotki, która od dziewięciu lat nie przejawiała ochoty do zabawy sznurkami, wełną, ładowarką do telefonu. Zaraz po przebudzeniu się w godzinie przedpołudniowej przypomniałam sobie, że muszę natychmiast wysłać wiadomość do znajomej.

Szybko odłączyłam od ładowarki telefon, z pełną, soczyście zieloną baterią i zabrałam się za pisanie. Nagle zobaczyłam jak Minia (moja mała i najukochańsza futrzasta kotka) zaczyna bawić się ładowarką, której drugi koniec tkwił jeszcze w gniazdku. Pochyliłam się żeby szybko zabrać kabel a Ona nagle capnęła go zębami. Byłam pewna, że już jest po kocie, ale szybko wypuściła końcówkę kabla z pyszczka i odskoczyła z sykiem. Stała jeszcze chwilę i patrzyła na to niedobre, kopiące prądem zwierzę aż w końcu pozwoliła się wziąć na ręce i przeprosić za moją głupotę. To był ostatni raz, kiedy bezmyślnie zostawiłam ładowarkę podłączoną do prądu.

Minia żyje i ma się dobrze. Urządziła sobie nawet wieczorny jogging po całym mieszkaniu. I cholernie cieszę się, że cała sytuacja nie skończyła się źle, ponieważ życie ze świadomością że skrzywdziłam istotę, która od tylu lat jest przy mnie byłaby nieznośna. I tu postawie pytanie, które dręczy mnie od przeczytania wypowiedzi szefa telewizji Republika (nie podam nazwiska, ponieważ to głośna sprawa).

Czy zwierzęta na pewno nie mają duszy?

Zwierzęta nie mają moralności, zobowiązań, odpowiedzialności. Tak zostało to wytłumaczone przez Pana T.

Żeby mieć prawa, trzeba mieć obowiązki, trzeba być podmiotem moralnym, a zwierzęta nie są podmiotami moralnymi. Więc filozoficznie nie można mówić o ich prawach.

Wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby skupić się na głównej myśli, w której filozof przeciwstawia się łamaniu praw człowieka. Żyjemy w pokręconych czasach na pokręconej planecie. Temat kwestii etycznych nie schodzi z ust wielu ludzi, nie tylko Polaków. Pan T. zrobił to jednak na tyle kontrowersyjnie, że broniąc ludzkiego życia poniżył życie naszych braci mniejszych, jak na zwierzęta mówił święty Franciszek z Asyżu, żyjący w zgodzie z wszelkim stworzeniem.  Gdy ludzie nie chcieli go słuchać, zwrócił się z kazaniem do zwierząt, a te go wysłuchały.

Znalazłam dzisiaj na bezuzyteczna.pl takie oto zdjęcie:

bezuzyteczna.pl

bezuzyteczna.pl

Mogłabym tutaj wstawić jeszcze wiele historii i zdjęć pokazujących, że zwierzęta odczuwają emocje nie tylko w odniesieniu do człowieka, ale także do siebie nawzajem. Mogłabym, ale tego nie zrobię, bo większość z nas chociaż raz stwierdziła, że zwierzęta chwilami są bardziej ludzcy niż sami ludzie. Często zapominamy, że w układzie systematycznym jesteśmy wrzuceni do jednego worka razem z gadami, płazami, ptakami oraz innymi gatunkami ssaków.

Bez względu na to, czy zwierzęta posiadają duszę, czy też jej nie posiadają powinniśmy darzyć je szacunkiem, a nie pastwić się nad nimi.

A tu wpis hania.es obok którego nie można przejść obojętnie.

Click to comment

Most Popular

Hej! vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 The Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top